Meandrující, místy peřejnatá říčka Bobrůvka (někdy uváděna pod názvem Loučka) protékající hlubším širším údolím je významnou lokalitou vranky obecné (Cottus gobio) na Českomoravské vrchovině. Říčka protéka převážně zemědělskou krajinou s rozptýlenou zelení a lesy na prudkých svazích údolí.
Podrobný popis:
Horninový podklad lokality je tvořen pestrou mozaikou biotických pararul a amfibolitů s ostrůvky hadců a krystalických vápenců. V jejím bezprostředním okolí se nalézají zejména fluvizemě a gleje, místy s rankerovými nevyvinutými půdami.
Řeka Bobrůvka s meandry a peřejnatými úseky je nejen zajímavým krajinotvorným prvkem v okolní zemědělsky pozměněné krajině, ale v rámci Českomoravské vrchoviny též významným útočištěm vranky obecné (Cottus gobio), kromě ní se v lokalitě vykystují i další druhy ryb, např. ouklejka pruhovaná, pstruh obecný, střevle potoční a řada dalších. Na vodu je vázán i výskyt některých druhů ptáků, např. skorce vodního (Cinclus cinclus) či ledňáčka říčního (Alcedo atthis). Vyskytují se zde společenstva stanovišť makrofytní vegetace vodních toků se svazy Ranunculion fluitantis a Callitricho - Batrachion. Ve vegetaci okolí říčky Bobrůvky převažují zejména říční rákosiny s dominantní chrasticí rákosovitou (Phalaris arundinacea). Hlinité náplavy u ústí přítoků jsou porostlé křovinatými vrbami, např. vrbou křehkou (Salix fragilis). Doprovodnou lesní vegetaci na svazích představují hlavně přeměněné smrkové a borové monokultury. Hojně zastoupené jsou i acidofilní doubravy a acidofilní bučiny, ostrůvkovitě se vyskytují také dubohabřiny a reliktní bory.