Lokalita zahrnuje přírodě blízká společenstva litorálních okrajů rybníka Doubravníček s navazujícími mokřady a s vlhkými rašelinnými loukami s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. V zachovalé mozaice lučních biotopů se vyskytují rozsáhlé plochy podhorských smilkových trávníků.
Lokalita se nachází v pramenné oblasti řeky Doubravy, na území CHKO Žďárské vrchy, v těsné blízkosti evropsky významné lokality Dářská rašeliniště.
Podrobný popis:
Lokalitu tvoří rybník Doubravníček a navazující rašelinné a smilkové louky v okolí jeho přítoku. Geologické podloží je tvořeno kyselými rulami Strážeckého moldanubika. Na fluviálních sedimentech jsou vytvořeny organozemní gleje a pseudogleje.
Na rybníku Doubravníček je vytvořena makrofytní vegetace přirozeně eutrofních a mezotrofních stojatých vod - v bohatých litorálních společenstvech roste např. zevar vzpřímený (Sparganium erectum), bahnička jehlivitá (Eleocharis acicularis), zblochan vzplývavý (Glyceria fluitans), žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica) či rdesno peprník (Persicaria hydropiper). Na litorál navazují mokřad, ve spodní části protékaný vodotečí. Přítok je zčásti lemován náletem olše. Na mokřadní sníženinu s rybníkem navazují podhorské až horské smilkové trávníky s přechody do rašelinných luk. Na mokřadních a rašelinných loukách roste např. prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) či všivec lesní (Pedicularis sylvatica). Enkláva luk je obklopena převážně smrkovými lesními porosty, s vtroušenou borovicí, břízou a kolem vodotečí i olší.
Na lokalitě byl zjištěn významný výskyt obojživelníků (6 druhů), např. skokan krátkonohý (Pelophylax lessonae), čolek obecný (Lissotriton vulgaris), čolek horský (Ichthyosaura alpestris), skokan zelený (Pelophylax esculentus) nebo ropucha obecná (Bufo bufo); v rybníce Doubravníček byl zaznamenán výskyt raka říčního (Astacus astacus) z ptáků např. bramborníček hnědý, linduška lesní, krahujec obecný a poštolka obecná, lyska černá, rákosník obecný, volavka popelavá; ze savců rejsek obecný a rejsek malý
Lokalita je ohrožena změnami vodního režimu, absencí obhospodařování a hnojením luk, přirozenou sukcesí dřevinných náletů a zarůstáním a zazemňováním rybníka.