GPS souřadnice: | 49°12´28,680´´N, 16°7´48,300´´E | Lokalizace: | Exkurzní lokalitou je lom založený cca 500 m s. od obce Vícenice a 1,5 km z. od Náměšti nad Oslavou. Přístup je po místní asfaltové komunikaci, která je odbočkou ze silnice Náměšť – Třebíč. |
|
Podrobný popis:
Etážový lom je založen v horninách moldanubika, asi 400 m západně od hranice náměšťského granulitového komplexu. Ten je v moldanubických migmatitech uložen konformně. Asi 6 km východně od lokality leží styk moldanubika a moravika, tzv. náměšťská dislokace. Tektonicky jsou zde odděleny biotitové migmatity moldanubika od hornin svorové zóny a hornin olešnické série moravika. Dislokace je rozčleněna příčnými zlomy ZSZ-VJV podél nichž došlo k horizontálním posunům ker o max. 500 m.
Horninovou náplň v lomu tvoří horniny moldanubika postižené silnou migmatitizací. Jedná se převážně o biotitové pararuly v různém stupni migmatitizace, místy lze přímo hovořit o biotiovém migmatitu. V horninách se střídají polohy metatektu a substrátu v nejrůznějším poměru a texturní pozici – nejčastěji je lze označit jako stromatitový typ. Běžné je velmi detailní provrásnění hornin. Konformně uložené pruhy v migmatitech tvoří migmatitizované amfibolity, délka pruhů je až několik kilometrů, šířka zpravidla v desítkách metrů. Směr pruhů je SV-JZ.
Horniny jsou na lokalitě doprovázeny řadou poruch a drcených zón. Ojedinělý je žilný doprovod aplitů a pegmatitů. Na puklinách všech typů hornin se můžeme setkat se sulfidickou mineralizací a velmi chudou mineralizací alpského typu – zpravidla křemen, chlorit a pyrit.