GPS souřadnice: | 49°38´8,940´´N, 16°8´33,900´´E | Lokalizace: | Obec Líšná se nachází asi 2 km východně od sněžného. Opuštěná lomová stěna je na pravé straně v těsné blízkosti silnice z Líšné do Hamru. |
|
Podrobný popis:
Stěna opuštěného lomu je situován na v jižní části svrateckého krystalinika a líšeňský skarn je jedním z těles, které lemuje styk se strážeckým moldanubikem. Svratecké krystalinikum tvoří sverovýchodní součást moldanubické oblasti od které se odlišuje pouze slabší metamorfózou. Hlavním horninovým typem jsou dvojslídné granitizované ruly a migmatity (často označované jako svratecké ruly). Jsou typické vysokými obsahy draslíku s projevy mikroklinizace. Tyto horniny obsahují četné polohy svorů a pararul, které v jižní části obsahují granát a ve střední části mají charakter biotitových až dvojslídných pararul. Pestré vložky vytváří ještě amfibolity a vápence. Stáří hornin je prevariské, k variským se řadí pouze některé pegmatity a aplitické žuly. Metamorfóza odpovídá kyanit-staurolitové až sillimanit-almandinové subfacii amfibolitové facie.
Skarnové těleso u Líšné je jemně až středně zrnitá horniny složená z červenohnědého granátu, pyroxenu diopsidové řady, plagioklasu, amfibolu, magnetitu a mladších minerálů - epidotu a prehnitu. Skarnovým tělesem proniká pegmatitová žíla, která způsobila částečnou resorpci skarnu. Složení pegmatitu je jednoduché – křemen, K-živec, plagioklas, biotit a amfibol-hastingsit. Popsán byl i fluorit.