GPS souřadnice: | 49°47´34,320´´N, 15°34´46,620´´E | Lokalizace: | Sedm kilometrů přibližně východním směrem od Golčova Jeníkova najdeme na pravé straně silnice z Vilémova do Chotěboře opuštěný zatopený lom a přírodní památku Borecká skalka. Oba objekty leží v bezprostřední blízkosti a dostaneme se k nim po účelové komunikaci, která odbočuje asi 500 m před obcí Borek. |
|
Podrobný popis:
Území lokality je budováno částečně intenzivně migmatitizovanými sillimanit-biotitovými nebo biotitovými pararulami, místy s granátem a muskovitem, které jsou součástí geologické jednotky moldanubika. Komplexy metamorfovaných hornin rovněž obsahují polohy amfibolitů a jsou lokálně pronikány aplitovými a pegmatitovými žilami.
Moldanubické ruly uzavírají oválné těleso serpentinizovaných peridotitů (serpentinitů) o délce asi 400 m a šířce až 240 m. Tyto ultrabazické horniny vznikly postupnou přeměnou peridotitů harzburgitového nebo lherzolitového složení. Serpentinity jsou tmavě šedé až černé horniny s typickou mřížovitou strukturu, kterou jen místy narušují drobné žilky vláknitého chrysotilu.Vedle podružného spinelu jsou složeny výhradně z minerálů serpentinové skupiny. Druhotnými přeměnami vznikly na puklinách velmi pěkné ukázky brucitu a hydromagnezitu.
Jihozápadní okraj serpentinitového tělesa tvoří poloha eklogitu o mocnosti maximálně 50 m. Hornina je zřetelně páskovaná, střídají se polohy bohatší granátem s polohami dominantního klinopyroxenu. Granát obsahuje kolem 50 % almandinové, 25 % pyropové a asi 20 % grossulárové složky. Pyroxen lze klasifikovat jako omfacit. Běžně rozšířeným akcesorickým minerálem jsou rutil a spinel. Pouze asi 5 % horniny si zachovalo původní asociaci granát – klinopyroxen – spinel. Zbylá část tělesa podlehla retrográdním přeměnám, které odpovídají metamorfním podmínkám okolních pararul. Všechny tři původní složky jsou nestabilní a mění se na minerální asociaci plagioklas + amfibol a skapolit + amfibol. V jihovýchodním cípu tělesa se na kontaktu serpentinitu, eklogitu a ruly vytvořily podmínky vedoucí k intenzivnímu zatlačování plagioklasu skapolitem. Konečným produktem je hornina skapolit-amfibolového složení s podružným ilmenitem, která nabývá zřetelně kulovité stavby.