GPS souřadnice: | 49°14´24,840´´N, 16°7´59,340´´E | Lokalizace: | Asi 2 kilometry severně od Náměšti nad Oslavou se na severním okraji obce Naloučany nachází ve svahu nad řekou Oslavou výchozy hornin. K lokalitě je nutné obočit vlevo za mostem a po modré turistické značce ujít po levém břehu řeky asi 300 m. |
|
Podrobný popis:
V biotitových rulách a migmatitech gfölské jednotky moldanubika jsou ve výchozech zastižena dvě tělesa alkalicko-živcových syenitů o délce asi 100 m. Tělesa jsou prostorově oddělena od magmatických hornin třebíčského masivu.
Alkalicko-živcové syenity jsou zpravidla středně zrnité horniny červenohnědé barvy. V jejich složení dominuje K-živec (až 90 obj. %), amfibol (do 17 obj. %). Vedlejšími až akcesorickými minerály jsou křemen, plagioklas, chloritizovaný biotit, zirkon (až 5 obj. %), ilmenit, titanit a apatit. Amfiboly tvoří automorfní až hypautomorfní zrna, výrazně zelené barvy s výrazným pleochroismem. Místy jsou nahrazovány chloritem. V hrubě zrnitých partiích jsou amfiboly zonální, jádro tvoří chlor-ferroedenit, okraj je tvořen chlórovým draselným hastingsitem. K-živce tvoří až 1,5 cm velká automorfní zrna. Obsahuje jemně rozptýlený pigment oxidů železa, který dává celé hornině charakteristickou barvu. Plagioklasy jsou zpravidla silně alterované na světlou slídu, albit a skapolit. Titanit narůstá na ilmenitová zrna nebo tvoří automorfní krystaly alterované na chlorit. Některá jádra jsou metamiktně přeměněná.
Centrální část tělesa je tvořena jemně zrnitým syenitem. Podle distribuce amfibolových krystalů v hornině lze rozlišit několik strukturních typů jemně zrnité horniny. Zpravidla je amfibol rovnoměrně rozptýlený (kolem 10 obj. %), místy tvoří nodule nahromaděných amfibolových zrn nebo polohy s nahromaděným amfibolem (mocnost kolem 1 cm), které se střídají s vrstvami K-živce. Pro felsické polohy je typické nahromadění zirkonu. Jeho zastoupení dosahuje až 5 obj. %. Zrna jsou zakalená a silně metamiktně přeměněná.
Alkalickými syenity pronikají drobné křemenné žilky o mocnosti do 15 cm.