GPS souřadnice: | 49°32´50,100´´N, 16°4´50,76´´E | Lokalizace: | Lokalita se nachází asi 1,5 km j. od Nového Města na Moravě a 800 m ssz. od Nové Vsi. Opuštěný stěnový lom je dobře odkryt v zatáčce silnice č. 360 z Nového Města na Moravě do Nové Vsi a je založen v jv. okrajové části magmatického tělesa. |
|
Podrobný popis:
Těleso amfibol-biotitového syenitu je uloženo v horninách strážeckého moldanubika. Okolí lokality je tvořeno tzv. okrajovými rulami moldanubika, reprezentovanými migmatitizovanými biotitovými a muskovit-biotitovými rulami.Jsou převážně stromatitového charakteru, mají vysoký podíl K-živců a obsahují druhotný sillimanit.
Magmatická tělesa v okolí Nového Města jsou slabě deformovaná a lze je klasifikovat jako amfibol-biotitové syenity. Geneticky jsou spjata s horninami třebíčského masivu. Horniny jsou hrubě zrnité, porfyrické s vyrostlicemi K-živců, které jsou místy zřetelně zonální a karlovarsky zdvojčatělé. Tabulky živců a lupínky biotitu jsou orientovány do ploch střižné deformace. Horniny makroskopicky vykazují výraznou břidličnatost.
Křemen je zastoupen max. 20 obj.%, je xenomorfní a místy jsou patrné stopy rekrystalizace. K-živce tvoří vyrostlice až několik cm velké, někdy makroskopicky zonální. K-živec je pertitický a místy sericitizovaný. Zastoupeny jsou i polysynteticky lamelované plagioklasy, místy s výraznou zonální stavbou, které odpovídají složením andezínu. Veškeré živce tvoří více jak 50 obj. % horniny. Amfibol je sloupcovitý, výrazně pleochroický v zelených a světle okrových odstínech, některá zrna jsou zdvojčatělá. Biotit je výrazně pleochroický a obsahuje hojné pleochroické dvůrky kolem drobných krystalů zirkon. Z akcesorií je přítomen zirkon (velmi často se zonální stavbou, apatit, titanit a allanit.