Přírodní památka Louky u Černého lesa je tvořena údolní nivou s meandrujícím Strženským potokem a mokřady v S-SV části Konventského rybníka. Soubor společenstev zrašelinělých luk údolní nivy, olšin a mokřadů rybníka představuje zachovalý biotop řady ohrožených druhů organismů.
Lokalita požívá ochrany již od r. 1988 a je součástí CHKO Žďárské vrchy.
Od r. 2005 je převážná část přírodní památky a jejího ochranného pásma (Konventský rybník a mokřady na jeho severních březích), součástí soustavy Natura 2000.
Podrobný popis:
Území se nachází v údolní nivě přirozeně meandrujícího Stržského potoka, na JZ okraji s Konventským rybníkem, v nadmořské výšce 570 - 580 m n. m. Geologickým podložím údolní nivy jsou sillimaniticko-biotitické a mignatitizované ruly s vložkami amfibolitu a holocenními a pleistocenními překryvy. Půdu tvoří pseudogleje přecházející v organozemní, u rybníka zbahnělé gleje.
V nivě zcela převažují nelesní mokřadní biotopy - kosené vlhké a slatinné louky, porosty vysokých ostřic, vrbové křoviny i otevřené vodní plochy. Vyskytují se v nich vzácné druhy rostlin, např. prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), vrbina kytkokvětá (Lysimachia thyrsiflora), ostřice plstnatoplodá (Carex lasiocarpa), o. přioblá (C. diandra), mochna bahenní (Comarum palustre), tolije bahenní (Parnassia palustris), drobná vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), v bažinatých mokřadech ďáblík bahenní (Calla palustris) a na okraji lesa oměj vlčí mor (Aconitum vulparia). Zajímavá je i flóra mechorostů, díky níž je území zahrnuto do soustavy Natura 2000. Mezi nejvýznamnější druhy mechorostů této lokality patří bažiník kostrbatý (Paludella saquarrosa), srpnatka fermežová (Hamatocaulis vernicosus), poparka třířadá (Meesia triquetra) či bařinatka obrovská (Calliergon giganteum).
Nelesní biotopy jsou podél potoka doplněny iniciálními porosty listnatých lužních lesů a mokřadních olšin a olší lepkavou (Alnus glutinosa), vrbou křehkou (Salix fragilis) či střemchou obecnou (Padus avium). Na vodou méně ovlivněných, výše položených, stanovištích nad nivou jsou přítomny smilkové trávníky a mezofilní listnaté lesy.
Fauna je zastoupena výskytem řady druhů obojživelníků, např. skokan krátkonohý (Rana Lessonae), ropucha obecná (Bufo bufo), čolek horský (Triturus alpestris), čolek obecný (Triturus vulgaris), rosnička zelená (Hyla arborea) aj. Mokřadní louky a lesní okraje obývá ještěrka živorodá (Zootoca vivipara), zmije obecná (Vipera berus) a užovka obojková (Natrix natrix). V území hnízdí někteří ptáci, např. bramborníček hnědý (Saxicola rubetra) či ťuhýk obecný (Lanius collurio).