Oplocená obora ze 17. století navazující na zámecký areál v Náměšti nad Oslavou je cenná díky porostům se zachovalými starými listnatými stromy a pozoruhodnou flórou a faunou. Chráněné území je veřejnosti přístupné jen omezeně v letních měsících. Součástí obory je i soustava kaskádovitých rybníčků a letohrádek Lusthaus.
Podrobný popis:
Zámecká obora hostí jedinečné listnaté porosty se starými stromy. V podloží vystupují na západě horniny moldanubika - světlé granulity, na východě moravika - svory s vložkami krystalických vápenců, kvarcitů a amfibolitů, z půd převažují kambizemě. Lesní vegetace má prvky především společenstva hercynských dubohabřin, méně pak acidofilních doubrav a bikových bučin. Ve stromovém patře dominuje dub letní (Quercus robur), buk lesní (Fagus sylvatica), lípa srdčitá (Tilia cordata) a habr obecný (Carpinus betulus). Podrost má typický hájový charakter, vyskytuje se v něm řada vzácných a ohrožených rostlin, např. brambořík nachový (Cyclamen purpurascens), dymnivka plná (Corydalis solida), orchidejovité rostliny vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis) a kruštík širolistý (Epipactis helleborine), dále lilie zlatohlavá (Lilium martagon), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), jaterník podléška (Hepatica nobilis) a řada dalších.
Velmi cenná je tato lokalita z hlediska entomologického. Bylo zde nalezeno přes 80 zajímavých druhů brouků, z nichž tři, páchník hnědý (Osmoderma eremita), kovařík fialový (Limoniscus violaceus) a tesařík obrovský (Cerambyx cerdo), identifikovaný ovšem jen podle výletových otvorů, patří k evropsky významným druhům. Dále zde žijí např. krasci Dicerca berolinensis, Chrysobothris igniventris, Eurythyrea quercus, zlatohlávek Liocola lugubris, tesaříci Stenocorus quercus, Necydalis maior, Oplosia fennica, Chlorophorus herbsti, Mesosa nebulosa, Acanthocinus griseus, z čeledi Scolytidae druh Ernoporus caucasicus, z čeledi Antribidae druh Enedreutes sepicola, z čeledi Rhilophagidae druh Rhizophagus pariulus, kovařík Ampedus cardinalis a další. Lokalita hostí i početnou populaci lesních mravenců. Pozornost si také zasluhuje ptačí fauna porostů se starými stromy a donedávna zde přebývala i největší kolonie kavky obecné (Corvus monedula). Obora je navíc známá chovem daňka skvrnitého (Dama dama).