Stepní pahorek Špilberk nedaleko Náměště nad Oslavou je díky výskytu nejbohatší populace koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) na Třebičsku chráněným územím již od roku 1983. Ze stejného důvodu byl zařazen i do soustavy chráněných území NATURA 2000. Mimo koniklece se zde vyskytuje i řada dalších vzácných druhů rostlin.
Podrobný popis:
Protáhlý pahorek v polích nedaleko Plackého dvora sloužil v minulosti jako pastvina a částečně též jako louka, v druhé polovině 20. století se zde přestalo hospodařit a lokalita začala postupně zarůstat. Přesto se zde zachovala vegetace travino-bylinných nízkostébelných společenstev suchých trávníků kyselých podloží. To je tvořeno gfóhlskými rulami a biotitickými migmatity, na kterých se vytvořily kambizemě. Početná populace v brzkém jaru kvetoucího koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) je vázána na společenstva, jimž dominují nízké kostřavy, zejména kostřava ovčí (Festuca ovina) a k. žlábkovitá (F. rupicola) a smělek štíhlý (Koeleria macrantha). Dále zde rostou třeslice prostřední (Briza media), jetel alpinský (Trifolium alpestre), pampeliška červenoplodá (Taraxacum sect. Erythrosperma), pupava bezlodyžná (Carlina acaulis), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides), mařinka psí (Asperula cynanchica), pelyněk ladní (Artemisia campestris), smolnička obecná (Lychnis viscaria) či devaterník velkokvětý tmavý (Helianthemum grandiflorum subsp. obscurum). Typický pro tuto vegetaci je i výskyt
drobných jednoletých jarních rostlinek, takzvaných efemer, jakými jsou rozrazil jarní (Veronica verna) či pomněnka drobnokvětá (Myosotis stricta). Na okraji lokality rostou borovice lesní (Pinus sylvestris) keře růží šípkových (Rosa canina), janovce metlatého (Sarothamnus scoparius) a slivoně trnky (Prunus spinosa). V posledních letech je lokalita znovu kosena, částečně se odstraňují náletové dřeviny, ideální péčí by byla pastva.