Komplex přirozených a přírodě blízkých společenstev květnatých bučin a suťových lesů, místy pralesovitého charakteru, typických pro vyšší polohy Českomoravské vrchoviny se nachází v blízkosti NPR Velký Špičák nedaleko města Třeště na Jihlavsku. Dnešní rezervace vznikla sloučením dřívějších PR Kloc a PR Loučky. Území je spolu s NPR Velký Špičák součástí evropsky významné lokality Velký Špičák
Podrobný popis:
Rezervace je zajímavou ukázkou původních lesních společenstev Českomoravské vrchoviny. Horninové podloží tvoří cordierit-biotitické migmatity. Převažujícími půdními typy jsou ranker kambický s kambizeměmi. Místy se nacházejí menší plochy sutí a kamenná moře. Vegetační kryt tvoří porosty květnatých bučin, na stanovištích se sutí jsou zachovány fragmenty suťových lesů. Ve stromovém patře převažuje buk lesní (Fagus sylvatica), ojediněle se vyskytuje jedle bělokorá (Abies alba). V porostech suťových lesů se prosazuje javor klen (Acer pseudoplatanus) a javor mléč (Acer platanoides), ojediněle i jilm horský (Ulmus glabra). Ve střední části rezervace je hojný dub letní (Quercus robur). Keřové patro tvoří hlavně jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) s bukem. Poměrně bohaté je patro bylinné, z chráněných druhů tu roste měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), vzácně i vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha), z dalších druhů česnek medvědí (Allium ursinum), kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), dymnivka dutá (Corydalis cava) a d. bobovitá (C. intermedia), sveřep Benekenův (Bromus benekenii) a další.
Z bezobratlých zde byl zaznamenán např. výskyt sekáče klepítníka členěného (Ischyropsalis helwigi), střevlíků Carabus auronitens a Carabus irregularis, zdobence Gnorimus nobilis a ohniváčka Pyrochroa coccinea. Ptačí faunu tu zastupují např. datel černý (Dryocopus martius), žluna šedá (Picus canus), budníček lesní (Phylloscopus sibilatrix), strakapoud velký (Dendrocopos major), dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes), lejsek malý (Ficedula parva), puštík obecný (Strix aluco), čáp černý (Ciconia nigra) a poměrně nedávno tu byl zaznamenán i sýc rousný (Aegolius funereus). V dutinách stromů sídlí také někteří netopýři, např. netopýr rezavý (Nyctalus noctula).