Přírodní rezervace představuje zachovalý komplex bučin v okolí hřbetu Baba v horních partiích výrazného tektonického zlomu Arnoleckých hor. Lesní vegetaci tvoří především acidofilní bučiny na mělkých kyselých půdách, s minimálně vyvinutým bylinným patrem. Na sutích jsou vyvinuty chudší typy květnatých bučin, místy s přimíšenou jedlí bělokorou.
Podrobný popis:
Přírodní rezervace se nachází východně od Chroustova bezprostředně za obcí a asi 2 km jižně od městyse Bohdalov, v nadmořské výšce 607 - 694 m. n. m. Jde o zalesněný, severně exponovaný svah hřbetu Baba.
Horninový podklad tvoří přeměněné horniny moldanubika - ruly a migmatity. Hlavní část buduje monotónní skupina zastoupená migmatitickými biotickými rulami, většinou detailně provrásněnými. Do východní části pronikají biotitické migmatitické ruly až migmatity, převážně páskované. Tyto horniny ve vrcholových partiích svahů vystupují na povrch jako seskupení skalních útvarů a na ně navazujících balvanitých sutí a kamenných moří.
Na svahovinách metamorfitů se vyvinuly kyselé kambizemě. V okolí skalek a balvanišť lze nalézt mělké litozemě a nevyvinuté rankery.
Území se nachází v Bítešské vrchovině, jedná se o součást severního krajového svahu Arnoleckých hor. Terén je ukloněn většinou na sever či severovýchod. Na hřbetu Baby se nacházejí četné skalky a balvaniště a sklon je prudší, postupně směrem k severovýchodu exponovanost svahu klesá.
Lesní vegetaci představují především acidofilní bučiny (Luzulo-Fagetum) na mělkých kyselých půdách, s minimálně vyvinutým bylinným patrem. Na sutích nalézáme chudší typy květnatých bučin (Festuco altissimae-Fagetum), místy s
přimíšenou jedlí bělokorou. Jedná se o přírodě blízké lesní porosty s přítomností druhů typických pro tyto biotopy. Ve stromovém patře převládá buk lesní (Fagus sylvatica), místy s příměsí javoru klenu (Acer pseudoplatanus), smrku ztepilého (Picea abies) a ojediněle s jedlí bělokorou (Abies alba). V bylinném patru rostou kopytník evropský (Asarum europaeum), papratka samičí (Athyrium filix-femina), třtina rákosovitá (Calamagrostis arundinacea) aj. Z bezobratlých je prozkoumána skupina střevlíkovitých a zjištěn např. střevlík fialový (Carabus violaceus), střevlík nepravidelný (Carabus irregularis), střevlík zahradní (C. hortensis), s. hladký (C. glabratus) aj. Žijí zde i některé druhy mravenců, např. lesní mravenec Formica polyctena, a dále mravenci F. sanguinea a F. lemani. Z ptáků zde žijí druhy charakteristické pro bučiny, např. holub doupňák (Columba oenas), sýc rousný (Aegolius funereus), jestřáb lesní (Accipiter gentilis), čáp černý (Ciconie nigra), výr velký (Bubo bubo) a další. V nedávné době byl v přírodní rezervaci zaznamenán také výskyt několika druhů netopýrů - konkrétně netopýr rezavý (Nyctalus noctula), netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus) a netopýr vodní (Myotis daubentonii).