Přírodní rezervace Chvojnov a její bezprostřední okolí představují typickou ukázku rašeliništní vegetace v mělkém údolí drobného toku Jedlovského potoka v oblasti bohaté na vývěry spodních vod.
Jedná se o zbytek původního rozsáhlého rašeliniště mezi obcemi Dušejov a Milíčov na Jihlavsku hostící řadu chráněných a ohrožených druhů rostlin i živočichů, z nichž u některých se jedná o jednu z nejbohatších lokalit v rámci celé České republiky. Přírodní rezervace Chvojnov je jednou z nejcennějších rašelinných lokalit na Českomoravské vrchovině.
Podrobný popis:
Původní rašeliniště se nacházelo po obou březích Jedlovského potoka, v současnosti se zachovalo pouze na pravém břehu a to i přesto, že lokalita byla během provádění meliorací v 80tých letech 20. st. krůček od úplné destrukce. Té bylo zabráněno v poslední možné chvíli, resp. v době kdy už na její části probíhaly odvodňovací práce. Původní rašelinné a krátkostébelné louky se dle následného využívání změnily v pcháčové či mezofilní louky, popř. v porosty náletů či ruderální vegetaci.
Ze současného pohledu je přírodní rezervace Chvojnov výjimečnou ukázkou rašeliništní vegetace na bázemi bohatých místech, je typickou ukázkou rašeliniště údolního typu v kombinaci se svahovými prameništi. Na zachovalejších místech je zcela jistě dlouhá kontinuita bezlesí a současná vegetace má spojitost s primárním bezlesím. to vytváří podmínky pro výskyt pestré škály dnes již extrémně vzácných rašeliništních druhů, jako je např. hrotnosemenka bílá, bahnička chudokvětá, suchopýrek alpský, všivec bahenní, suchopýr širolistý či kruštík bahenní. Vedle těchto extrémně vzácných druhů je zde zachována i početná skupina dalších ohrožených druhů jako je např. prstnatec májový, tolije bahenní, rosnatka okroulolistá, vachta trojlistá, vrba rozmarýnolistá, mochna bahenní aj. Zatoupeny jsou také vzácné druhy mechorostů, jako je např. poparka třířadá či srpnatka fermežová.
Luční biotopy na odvodněných částech lokality reprezentují především vlhké pcháčové louky a podhorské smilkové trávníky a dále také plochy narušených mokřadů porostlé rákosinami a náletovými dřevinami.Tyto plochy byly z velké části v r. 2014 asanovány - velká část náletových dřevin byla vykácena, rákosiny byly pokoseny, na silně degradovaných místech byl stržen drn, čímž byl po mnoha letech podpořen rozvoj vzácné vodní a mokřadní vegetace.
I složení fauny naznačuje významnost lokality z hlediska ochrany přírody. Příkladem může být výskyt vrkoče Geyerova, který je vázán na nejzachovalejší části rašeliniště. Za výrazně reliktní je možné považovat i výskyt mravence rašelinného.
Z významných druhů motýlů lze uvést např. ohroženého hnědáska rozrazilového, ohniváčka modrolemého či pídalku vachtovou.
Bohatá je fauna obojživelníků, z nichž se vyskytují skokan ostronosý, čolek obecný, č. horský.
Lokalita je také hnízdištěm bekasiny otavní, chřástala vodního, chřástala kropenatého, potápky malé či slípky zelenonohé.