Doupský rybník a na něj navazující rašeliniště Bažantka leží na jihozápadním okraji obce Doupě asi 6 km ssz. od Telče. Samotný rybník je vodní dílo o výměře 5,17 ha staré asi 400 let. Celá lokalita leží v nivě Třešťského potoka, která byla ale značně pozměněna a poničena melioracemi v druhé polovině 20. století. I přesto se zde ale zachovalo značné množství ohrožených druhů rostlin a živočichů vázaných na biotopy rašelinišť a mokřadů.
Podrobný popis:
Podle rašelinných sedimentů se usuzuje, že rašeliniště vzniklo v období kolonizace Vysočiny (před 1.000 let) vypálením podmáčených porostů olše a břízy. Po 2. světové válce bylo postupně upouštěno od zemědělského využití, postupně zarůstalo náletem dřevin. Katastrofálním zásahem bylo v letech 1976–78 odvodnění okolních luk, včetně protětí rašeliniště hlubokými odvodňovacími příkopy. Okolní porosty byly po odvodnění systematickou drenáží rozorány. Zcela tak zmizela typická hydrosérie střídavě vlhkých, vlhkých až mokrých pcháčových, smilkových a rašelinných luk a samotného rašeliniště. Pouze díky sousedství s Doupským rybníkem nebylo možno provést odvodnění centrální části rašeliniště.
I přes vyhlášení chráněným územím v r. 1982 nadále pokračovalo zarůstání cenných společenstev. V 90. letech začala postupná péče o plochu rezervace kosením zachovalých částí. Ve vegetaci přechodového rašeliniště roste řada druhů červeného seznamu, jako zejména ostřice mokřadní (Carex limosa), o. plstnatoplodá (C. lasiocarpa), o. přioblá (C. diandra), vrba rosmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), vachta třílistá (Menyanthes trifoliata), vstavač májový (Dactylorhiza majalis), a další. Řada vzácných druhů jako suchopýr širokolistý (Eriophorum latifolium) či všivec bahenní (Pedicularis palustris) již z území vymizela. V litorálu Doupského rybníka se vyskytuje vrbina kytkokvětá (Lysimachia thyrsiflora), samotný rybník hostí bohatou populaci stulíku malého (Nuphar pumila), u kterého se jedná v současnosti o jednu z několika málo lokalit v ČR. Ze živočichů je potřeba uvést skokana krátkonohého (Pelophylax lessonae), skokana ostronosého (Rana arvalis), čolka horského (Triturus alpestris) a čolka obecného (Triturus vulgaris), ropuchu obecnou (Bufo bufo) a skokana hnědého (Rana temporaria). V okolí se vyskytuje rosnička obecná (Hyla arborea), její výskyt je velmi pravděpodobný i v ploše rezervace. Hnízdí zde bekasina otavní (Gallinago gallinago), moták pochop (Circus aeruginosus), bramborníček hnědý (Saxicola rubetra), ťuhýk obecný (Lanius collurio) a řada dalších. V rybníce se vyskytuje škeble rybničná (Anodonta cygnea). Z hmyzu je v území doložen výskyt vzácného mravence rašelinného (Formica picea).
v letech 2013 - 2015 byly na lokalitě realizovány 2 revitalizační projekty, Biodiverzita II. - drobné sanační zásahy ve vybraných MZCHÚ v péči Kraje Vysočina" (Kraj Vysočina) a "Ochrana hnízdišť bekasiny otavní" (Pobočka ČSO na Vysočině), které si kladly za cíl celkově zlepšit stav lokality, posílit populace ohrožených druhů rostlin a živočichů a vylepšit podmínky pro jejich výskyt. V rámci projektů bylo např. provedeno asanační kosení dlouhodobě nekosených lučních porostů a rákosin, odstranění náletových dřevin, vybudování drobných tůní, atp.