Portál kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina
            
            
            
              
              
              
       
    
       Modelové království Vysočiny, Žďár nad Sázavou
    Modelové království Vysočiny, Žďár nad Sázavou
          
        
    
    
    zpět do výpisu
    
    
      
      
      
       
          
    
      Návštěvu Modelového království lze vřele doporučit dospělým i dětem, je to prostě zážitek pro celou rodinu. Expozice modelové železnice, zpřístupněna v suterénu Domu kultury ve Žďáru nad Sázavou, patří k největším kolejištím v České republice. A co víc, kolejiště je zasazeno do reálné krajiny Vysočiny.
      
 
      
        
          
            | | Region: | Novoměstsko a Ždársko |  | Okres: | Žďár nad Sázavou |  | Obec: | Žďár nad Sázavou |  | Ulice: | Dolní | 
 | 
        
       
      
            
            
            | | Číslo popisné: | 183 |  | Číslo orientační: | 30 |  | Zpřístupnění: | přístupné s omezením |  | Bezbariérový přístup: | ano s omezením |  | Způsob ochrany: | bez ochrany | 
 | 
        
       
      
      
      více informací
      
        
        
          Podrobný popis:
          Čeká na Vás miniaturní žďárská železniční stanice s přilehlými vlečkami ŽĎAS a ZZN, stanice Nové Město na Moravě, Nedvědice a zastávka Hamry nad Sázavou. 
Nechybí ani památky, kterým vévodí hrad Pernštejn a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Milovníci plastik Michala Olšiaka jistě ocení sochu Mamuta pod Rozštípenou skálou.
Celé kolejiště je propracováno do nejmenších detailů. Kromě železničního provozu zde probíhá i čilý silniční ruch. Novinkou, která uchvátí nejen děti, je ježdění vlaků v noci. Když se v místnosti setmí, začnou se rozsvěcovat světla za okny domků a pouliční lampy.
A co je hlavní, vždy je po ruce někdo, kdo Vám rád odpoví na zvídavé otázky (členové občanského sdružení Modelové království Žďár)
Součástí prostor Modelového království je i modelářská prodejna se širokým sortimentem modelů (nejen železničních) a modelářských potřeb.