Portál kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina
            
            
            
              
              
              
       Dům č. p. 88, Moravské Křižánky
    Dům č. p. 88, Moravské Křižánky
    
    
    zpět do výpisu
    
    
      
      
      
       
          
    
      Objekt č. p. 88 je dokladem zdejší typické horácké formy západomoravského lidového domu. Roubené stěny jsou tvořeny z hraněných trámů, které jsou v nárožích spojeny vazbou na tzv. rybinu. Vstup do domu kryje z východní části svisle bedněný dřevěný přístavek, v oblasti Horácka nazývaný "barák". Trojúhelníkový štít je členěn na tři vodorovné části, první a třetí jsou bedněny ze svisle kladených prken a latí, prostřední část je vyskládána klasovitě. Lomenice je ve spodní části zakončena výraznou podlomenicí (chrání průčelí před zatékáním).
      
 
      
        
          
            | | Region: | Novoměstsko a Ždársko |  | Okres: | Žďár nad Sázavou |  | Obec: | Křižánky | 
 | 
        
       
      
            
            
            | | Číslo popisné: | 88 |  | Zpřístupnění: | nepřístupné |  | Bezbariérový přístup: | nedefinováno |  | Způsob ochrany: | kulturní památka | 
 | 
        
       
      
      
      více informací
      
        
          
            
              | | Rejstříkové číslo KP: | 11479/7-8714 |  | GPS souřadnice: | 49°41'29.46"N, 16°3'40.948"E |  | Slohové období (hlavní): | nezařazeno | 
 | 
          
         
        
          Podrobný popis:
          Lidové stavby často vyvolávají mezi jejich návštěvníky velkou míru obdivu i inspirace. Autentických staveb je dnes již poskrovnu, o to více jsou zajímavé. Během postupného vývoje vesnických stavení došlo u velkého množství z nich k přezdění některých částí domu, zejména prostor určených pro hospodářské účely. U domu č. p. 88 se ovšem konstrukční řešení stěn dochovalo výhradně v dřevěném materiálu. Tak jak je to typické u většiny horáckých domů, je roubení líčené bílým vápenným nátěrem. Vápno má pro dřevo konzervační účinky, chrání ho před drsnými klimatickými podmínkami zdejších vrchoviny a zároveň zamezuje napadení dřeva různými škůdci. Vápenné nátěry na domech byly obnovovány velice často, i několikrát do roka, zejména před různými svátky a významnými událostmi. Ve zdejší lokalitě se objevuje také do modra zbarvený nátěr „šmolkový“, který měl dle tradice odpuzovat obtížný hmyz. 
        
        
             
      
       
      
      
        
        - 
          
              
- 
          
            