Barokní areál, vybudován nejpozději v 1. polovině 18. století, je spjat s významným českým básníkem, grafikem a překladatelem Bohuslavem Reynkem a jeho ženou, básnířkou Suzanne Renaud, kteří zde žili a tvořili. U objektu se nachází jedno ze zastavení naučné stezky věnované B. Reynkovi (NS vede z H. Brodu do Sv. Kříže a má 5 zastavení).
Rejstříkové číslo KP: | 103796 | GPS souřadnice: | 49°34'6.857"N, 15°33'26.443"E | Slohové období (hlavní): | Baroko |
|
Podrobný popis:
Areál tzv. zámečku, původně snad tvrz, obehnaný zděnou ohradní zdí, se skládá z podlouhlé budovy samotného zámečku, situované na jižní straně, obdélné hospodářské budovy na straně severní a z novodobé přízemní přístavby, která areál uzavírá na straně západní. Dlouhá obdélná jednopatrová budova zámečku s hladkým průčelím a hranolovou vížkou s hodinami je rozdělena vnitřním segmentově zaklenutým schodištěm na dvě části – obytnou a hospodářskou. Z jihu přiléhá k zámečku zahrada francouzského typu, v současnosti však neudržovaná.
Básník, překladatel a grafik Bohuslav Reynek se zde narodil v roce 1892. Trvale se na zámku usadil v roce 1936. Nelehký život v osamění v petrkovském zámečku po roce 1948 s Reynkem sdílela celá rodina, včetně manželky, básnířky Suzanne Renaud. Jejímu odkazu, včetně vydávání jejích básní, se věnuje havlíčkobrodské nakladatelství Literární čajovna Suzanne Renaud (viz heslo Dům č. p. 180, Havlíčkův Brod). V současnosti budovu obývají jejich synové - fotograf Daniel a překladatel Jiří Reynkovi. Do literatury Bohuslav Reynek vstoupil po první světové válce. V jeho tehdejších sbírkách je velmi silná frekvence motivů smutku. Pod vlivem Josefa Floriana ze Staré Říše a častých pobytů ve Francii se Reynek stal zasvěceným znalcem francouzské literatury, z níž k nám uvedl a přetlumočil řadu významných autorů, zejména básníků katolické provenience. V oblasti německé literatury byl Reynek prvním českým překladatelem expresionistických básníků.
Od 30. let se Reynek věnoval grafice. V letech 1928–1935 každoročně vystavoval své výtvarné práce v Grenoblu, následovala řada samostatných výstav v Čechách i ve Francii.