V roce 1614 postihnul vesnici veliký požár, při kterém shořela stará fara i všechny církevní písemnosti. Nynější budova pochází až z let 1763–1764. U vstupních dveří do areálu fary je umístěna pamětní deska, která připomíná, že v Babicích působili jako kněží Jakub Deml a Josef Ševčík.
GPS souřadnice: | 49°7'18.957"N, 15°46'12.992"E | Slohové období (hlavní): | nezařazeno |
|
Podrobný popis:
První zmínka o kostele v Babicích pochází z roku 1349, kdy Vilém z Babic postoupil půl vsi a půl patronátu kostela křížovníkům s červenou hvězdou v Praze. Patronát pak často měnil majitele tak, jak se střídali majitelé výše uvedené poloviny Babic, až se nakonec dostal do rukou majitelů lesonického panství. Lze usoudit, že již v této době stála v blízkosti kostela farní budova. Tragický byl pro kostel i pro celou vesnici rok 1614, kdy vesnice, kostel i fara lehly popelem. Shořely všechny matriky a farní kronika, takže dnes už ani nevíme, kde před rokem 1614 stávala fara. První fáze třicetileté války byla pro Babice nejhorší dobou v jejich historii. Obec byla zcela zničena. Nevíme sice, kdy přesně ves zanikla, ale vezmeme-li v potaz, že v roce 1640 začala oprava kostela, musely být Babice ve třicátých letech 17. století obnoveny. Proč k obnovení došlo? Jednou z možností je, že Babice zachránil právě kostel, protože centrum panství Lesonice nebylo farní vsí a obnova kostela v Babicích přišla vrchnost levněji, než nový kostel v Lesonicích.
Jakub Deml, básník, kněz a představitel české katolické moderny, přichází do Babic 1. srpna 1904, kdy se stal kooperátorem na místní faře. Na jaře roku 1905 začal v Babicích vydávat vlastním nákladem souborné dílo grafika Františka Bílka. V březnu 1905 se ze Staré Říše do Babic stěhovala redakce edice Studium, kterou vydával Jakub Deml spolu s Josefem Florianem. Kaplanem byl Jakub Deml v Babicích do 1. dubna 1906.
Do Babic se Jakub Deml vrací ještě na jaře roku 1909 poté, co mu byla ukončena biskupem Pavlem Huynem aktivní činnost v duchovní správě. Vrátil se zejména kvůli P. Josefu Ševčíkovi, který se jako jeden z mála od něj neodvrátil. Týden po smrti Josefa Ševčíka v říjnu 1911 Deml Babice opouští.