V lesích nedaleko Vyskytné nad Jihlavou lze najít pozůstatky polního opevnění z poloviny 19. století. Dílo bylo postaveno, jak vyplývá z nápisu na pamětním kameni, vojáky 8. moravského pěšího pluku arcivévody Ludwiga Josepha z Jihlavy v roce 1843, kdy kolem Vyskytné probíhaly velké manévry.
Rejstříkové číslo KP: | 27181/7-5408 | GPS souřadnice: | 49°24'45.18''N, 15°29'4.74''E | Slohové období (hlavní): | nezařazeno |
|
Podrobný popis:
Smyslem polního opevnění bylo zajištění určitého prostoru s využitím zejména přírodního materiálu jako dřevo, kámen, zemina apod. Nejčastěji tato díla vznikala v průběhu bojových operací, a to zejména k podpoře činnosti polního vojska. Významnou součástí kvalit polního opevnění byla vazba na určitou terénní situaci, proto byly voleny lokality, které svým charakterem obranu usnadňovaly. Lidově se také toto opevnění nazývá šance.
Šance u Vyskytné stála při bývalé hlavní silnici směřující z Jihlavy do Pelhřimova, která však před polovinou 19. století zanikla.
O tom, že toto mírné návrší, které obíhá mělký příkop, je opravdu polní opevnění, nás informuje pamětní kámen s nápisem "DAS 8. LIN. INF. REGIMENT IM JAHRE 1843" umístěným v obranném valu. Typologicky se jedná o polookrouhlou a prozatímně sestrojenou šanci z kamene a hlíny, která byla zesílena hradebními koši a rohožemi, které byly patrné ještě na počátku 20. století. Kolem hradby byl vyhlouben příkop, který měl útočníkovi znesnadnit přístup na hradbu a celé opatření doplňovaly rozestavěné překážky před příkopem (drátěné ploty, trnité větve apod.). Šance byla otevřena násypem jenom ke straně pravděpodobného útoku a za opevněním se nacházel prostor pro rozložení tábora. Uvnitř byly zbudovány tzv. útulky či zátyně chránící proti střelbě vysokým obloukem. Na vrcholu hradby se nacházela vyvýšenina pro umístění děla tak, aby mohlo střílet přes hradbu.