Tělocvičná jednota Sokol vznikla v Černovicích již v roce 1897. Základní kámen sokolovny byl položen v roce 1922. Vlastní stavba dle projektu Václava Bárty se ale uskutečnila až v roce 1933 a to za pouhých 214 dnů. Stavba byla zahájena 27. března a již 28. října 1933, došlo k slavnostnímu uvedení do provozu. Záhy se sokolovna stala také domovem ochotníků ze Spolku divadelních ochotníků Bělohrobský, který byl založen již roku 1883. Dne 1. 5. 1941 byl Sokol rozpuštěn a jeho majetek zkonfiskován. Nezanikl však zcela, ale následně došlo ke spojení s tehdejším Sportovním klubem založeným roku 1929, a společná činnost byla pak uskutečňována pod jménem TJ Sokol.
GPS souřadnice: | 49°22'21.3"N, 14°57'58.257"E | Slohové období (hlavní): | nezařazeno |
|
Podrobný popis:
Sokolovna je členitý, barevně výrazný objekt, který je vhodně provázán s nejbližším okolím. Objekt, orientovaný podélně vzhledem k přilehlé komunikaci, je odsazen, a tím vytváří ozeleněný předprostor. Toto posunutí nechává vyniknout architektonizovanému průčelí objektu s akcentem nad vstupem – sochou sokola. Za sokolovnou je venkovní hřiště, dříve nejspíš letní cvičiště. Na ploše před sokolovnou se nachází památník válečných událostí 1. světové války postavený Jednotou československé obce legionářské v Černovicích. Na fasádě sokolovny je umístěna pamětní deska, která připomíná oběti 2. světové války z řad sokolské obce.
Dispoziční a prostorové uspořádání objektu odpovídá zcela původním požadavkům na funkční využití objektu. Objekt je rozdělen na tři bloky. Ve střední (nejdůležitější) části je cvičební sál s přísálím, které je přímo provázáno s venkovním prostorem za sokolovnou. Na sál navazuje vyvýšené pódium se zázemím se samostatným vstupem. V západní části objektu je pak pivnice, dříve restaurace, jak naznačuje plastický nápis nad vstupem. Nad restaurací byl zřejmě původně byt sokolníka.