Portál kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina
Sloup se sochou Panny Marie, Chotěboř
zpět do výpisu
Mariánský sloup byl postaven v roce 1700, v době ohrožení města morem, nákladem majitelů chotěbořského panství Viléma Leopolda Kinského a Františky Rozálie Kinské, rozené z Dubé. Původně stál na náměstí, a to až do roku 1890, kdy byl nahrazen novým mariánským sloupem a přemístěn na své dnešní místo.
Region: | Chotěbořsko | Okres: | Havlíčkův Brod | Obec: | Chotěboř | Ulice: | v parčíku pod ulicí Trčků z Lípy |
|
Zpřístupnění: | volně přístupné | Bezbariérový přístup: | ano s omezením | Způsob ochrany: | kulturní památka |
|
více informací
Rejstříkové číslo KP: | 11352/6-6085 | GPS souřadnice: | 49°43'16.49"N, 15°40'15.505"E | Slohové období (hlavní): | Baroko |
|
Podrobný popis:
Socha Panny Marie je z hrubozrnného pískovce. Světice se sepnutýma rukama na půlměsíci se svatozáří s dvanácti hvězdami, pozlacenou plátkovým zlatem, stojí na hlavici sloupu s akantovými listy. Hlavice sloupu, pravděpodobně druhotně osazená, je z hořického pískovce. Původní dřík sloupu i soklová část je opět z hrubozrnného pískovce, na přední straně je alianční znak majitelů panství (Kinských a Berků z Dubé), později doplněn motivem planoucího srdce a nápisem. Stopy původní barevné úpravy byly torzálně zachovány v erbu a okolí, jednalo se převážně o hnědočervený odstín, ale dochovaly se i stopy po modré, šedé a žluté. Při posledním restaurování byla barevnost v náznaku rekonstruována. Schodové stupně okolo objektu jsou z pískovce a žuly.