Barokní most přes řeku Oslavu dal postavit majitel náměšťského panství hrabě Václav Adrian z Enckenwirtu v roce 1737 na místě staršího mostu, strženého povodní. V roce 1744 byl most vyzdoben 20 barokními sochami, které pohledově umocňují jedinečnost této stavby. Ne náhodou se náměšťskému mostu říká „malý Karlův most“.
Rejstříkové číslo KP: | 33115/7-2909 | GPS souřadnice: | 49°12'24.572"N, 16°9'32.509"E | Slohové období (hlavní): | Baroko |
|
Podrobný popis:
Most je dlouhý 74,8 m a široký 8 m. Tvoří jej 7 klenebních oblouků o nestejné šíři, středový oblouk má rozpětí 9,7 m. Uprostřed dosahuje mostovka výšku 6,2 m nad říčním prahem. Na severní straně mostu jsou umístěny 3 pamětní desky věnované jeho zakladateli. Na konci poprsně obou předmostí jsou umístěny sochy archandělů Gabriela, Michaela, Rafaela a anděla od nebeské brány. Jejich umístění mělo být prosbou o ochranu mostu i jeho uživatelů. Další sochařskou výzdobu tvoří 16 soch světců. Podle nejnovějších poznatků je autorem návrhů těchto soch Josef Winterhalder starší. Na některých sochách spolupracoval podle jeho modelů Alexander Jelínek. Na jižní straně mostu stojí archanděl Gabriel, sv. Kajetán, sv. František z Pauly, sv. Petr, sv. Filip z Neri, sv. Terezie, sv. Cecilie, sv. Vavřinec, sv. Václav a anděl od nebeské brány. Na severní straně mostu stojí Archanděl Rafael, sv. Florián, sv. Pavel, sv. František z Assisi, sv. Jan Nepomucký, sv. Anna s Marií, sv. Jáchym, sv. Ondřej, sv. Leopold a archanděl Michael.
Povodeň v roce 1811 strhla jeden oblouk mostu. V květnu roku 1945 byl most podminován a hrozilo jeho zničení. Pouze statické zajištění základů a obnova mostovky v roce 1947 zabránily jeho destrukci z neúměrného zatěžování civilní i vojenskou dopravou. Kritická situace nabyla takových rozměrů, že v roce 1981 byly všechny sochy odstraněny a došlo k zatím poslední opravě barokního mostu. Opravy mostu byly dokončeny v roce 1992 a na most byly osazeny betonové výdusky (kopie) barokních soch. Zrestaurované originální sochy jsou uloženy a prezentovány v lapidáriu zámku v tzv. Luteránce.