Na Hodíškovském rybníce na Žďársku se při jeho vypuštění ve vegetaci obnaženého dna pravidelně objevuje bohatá populace puchýřky útlé (Colenathus subtilis), masnice vodní (Tillaea aquatica) a dalších vzácných druhů rostlin.
Podrobný popis:
Přírodní památka Hodíškovský rybník je tvořena relativně mělkým rybníkem a mokřady v jeho bezprostředním okolí, včetně přilehlých luk. Jedná se průtočný rybník v mělkém údolí potoka s litorálními porosty tvořenými rákosem a orobincem a při březích porosty ostřic. V severní a severozápadní části na rybník navazují vlhké až mezofilní louky.
Horninové podloží tvoří pararuly moldanubika, na nichž jsou vyvinuty pseudogleje, v blízkosti rybníka gleje.
Hlavním předmětem ochrany je bohatý výskyt silně ohrožené trávovité rostliny puchýřky útlé (Coleanthus subtilis) - až desetitisíce rostlin. Její porosty se objevují po popuštění rybníka na konci jara a počátkem léta. Spolu s ní v této vegetaci roste i kriticky ohrožená masnice vodní (Tillaea aquatica). Kromě puchýřky a masnice se na letněném dně Hodíškovského rybníka vyskytují i další vzácné druhy rostlin, např. blatěnka vodní (Limosella aquatica), bahnička vejčitá (Eleocharis ovata) či ostřice šáchorovitá (Carex bohemica).
Při březích rybníka jsou vyvinutá společenstva vysokých ostřic tvořená zejména ostřicí měchýřkatou (Carex vesicaria), ostřicí zobánkatou (Carex rostrata), zastoupena je také mochna bahenní (Potentilla palustris), suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium) či ostřice šedavá (carex canescens). Ve zhlaví rybníka litorálu dominuje rákos obecný (Phragmites australis).
Na severním břehu na místě bývalé rašelinné louky, která již zarostla olšemi, je ještě k nalezení vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) a nad severozápadním břehem můžeme obdivovat klasickou vlhkou louku s vegetací smilkových trávníků a pcháčových luk, kde rostou všivec lesní (Pedicularis sylvatica), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a pampeliška Nordstedtova (Taraxacum nordstedtii), ostřice Harmanova (carx hartmanii), ostřice šedavá (Carex canescens), ostřice ježatá (Carex echinata), suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), violka bahenní (Viola palustris), pcháč bahenní (Cirsium palustre).