GPS souřadnice: | 49°37´14,160´´N, 15°24´37,980´´E | Lokalizace: | Asi 12 km z. od Havlíčkova Brodu a 1 km s. od Lipnice nad Sázavou najdeme částečně zatopený opuštěný kamenolom. Lom je vzdálen asi 300 m ssz. od kóty Holý vrch (620,4 m) a je přístupný ze silnice Lipnice – Broumova Lhota, ze které odbočíme asi 500 m za Lipnicí vlevo na lesní kamenitou cestu. Po této cestě pokračujeme dále přibližně 500 m (po žluté turistické značce) do míst, kde se mírně vlevo vrací v současnosti již nepoužívaná lesní cesta. Po této cestě přijdeme asi po 250 m do lomu. |
|
Podrobný popis:
V dnes již opuštěném kamenolomu byly těženy granitoidní horniny melechovského masivu, který tvoří severní část moldanubického plutonu. Granity typu Lipnice reprezentují společně s koutským granitem jeho hlavní intruzivní fázi. Jde o specifický typ dvojslídného granitu, rozšířeného v území j. a jz. od obce Lipnice nad Sázavou, kde tvoří nepravidelnou kru mezi Lipnicí, Dolním Městem a Prosečí. Od okolních dvojslídných granitů se odlišuje zejména vysokou radioaktivitou (vysoký obsah Th vázaný především v monazitu) a výrazně usměrněnou strukturou. K jeho dalším identifikačním znakům patří vyšší obsah Ca (zvyšujícího bazicitu plagioklasu) a rostoucí zastoupení Zr, a REE. Podle všech indicií je lipnický granit nejstarším variským granitem severní části moldanubického plutonu. Stáří lipnického granitu stanovené metodou chemického datování monazitu na elektronové mikrosondě odpovídá hodnotě 313 ± 14 miliónů let.
Xenolity okolních plášťových hornin nebo shluky minerálů uzavírané v lipnickém granitu představují restity, tj. neroztavené zbytky materiálu, z něhož magma vzniklo. Za zdrojový materiál magmat lipnického i koutského granitu jsou zpravidla považovány metasedimenty obsahující v některých případech menší příměs dalších komponent.
Lipnický granit představuje petrograficky dvojslídný, drobně až středně zrnitý typ, patřící v melechovském masivu k nejrozšířenějším. Hornina má v čerstvém stavu světle až namodrale šedou barvu, nabývající zvětráváním žlutavě hnědých až narezavělých odstínů. Struktura je zpravidla hypautomorfně zrnitá, textura všesměrná. V nejvyšších partiích granitu se projevuje usměrnění slíd, které však směrem do hloubky rychle vyznívá. Minerální složení lipnického granitu odpovídá v základních rysech granitu typu Kouty.
Mineralizace lipnického granitu je reprezentována křemennými žilkami s pyritem, vyvinutými zejména na puklinách směru SV-JZ. Hojně vtroušený pyrit v podobě krychlových krystalků je zarostlý v křemenné žilovině s příměsí chloritu, lokálně však vytváří i téměř monominerální akumulace bez žiloviny. Ve svrchním zvětrávacím profilu granitů je rozšířena supergenní limonitizace, způsobující jejich rezavě hnědé zbarvení.