PP Jalovec chrání zbytky přirozených podhorských pastvin s jalovcem obecným (Juniperus communis). Jedná se o významnou lokalitu hořcovitých rostlin na Českomoravské vrchovině, neboť zde rostou hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), hořeček nahořklý (G. amarella) a hořec brvitý (Gentianopsis ciliata). Větší část chráněného území se využívá jako lyžařská sjezdovka.
Podrobný popis:
Chráněné území se skládá ze dvou částí, větší část je využívána jako sjezdovka a menší část, drobná enkláva v podobě lesní světliny s porosty jalovce, leží při okraji lesa asi 100 m severněji. Podloží je tvořeno pestrou skupinou moldanubika, kde převládají sillimanicko-biotitické pararuly, v níž jsou uloženy kalcitové mramory, kvarcity a amfibolity. Půdní kryt tvoří kambizem.
Historicky byla tato lokalita využívána jako pastvina, jejíž zbytky se nachází poblíž rekreačních objektů nad svahem sjezdovky.
Vlastní sjezdovka je tvořena mozaikou krátkostébelné vegetace pastvin a podhorských luk se zbytky porostů jalovce. V dolní části sjezdovky se vyskytuje malá populace kriticky ohroženého hořečku mnohotvarého českého (Gentianella praecox bohemica). Na sušších místech jsou početné porosty světlíku lékařského (Euphrasia officinalis). Střední a horní část sjezdovky je spíše sušší, vyskytují se zde druhy hořeček brvitý (Gentianopsis ciliata), prvosenka jarní (Primula veris) nebo pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule). V horní části lokality se nachází bývalý lůmek, na nějž je vázána suchomilná vegetace s výskytem hořečku brvitého (Gentianopsis ciliata), hvozdíku kropenatého (Dianthus deltoides), jahodníku trávnice (Fragaria viridis), jetele horského (Trifolim montanum), krvavce menšího (Sanguisorba minor) a řady dalších suchomilných druhů. Populace jalovce obecného jalovce obecného (Juniperus communis) je v tomto území dosud poměrně početná, je však tvořena většinou starými jedinci, trpícími rozlamováním sněhem.
Stav populace hořečku mnohotvarého českého je pravidelně sledován, pro jeho udržení na lokalitě jsou prováděny speciální zásahy jako vyhrabávání stařiny spojené s narušováním půdního povrchu, které vytváří obnažené plošky půdy na kterých mohou semena této dvouletky klíčit, a vysévání zde získaných semen na takto připravená místa.
Luční fauna vyskytující v PP Jalovec je poměrně bohatá. Vyskytují se zde typické druhy denních motýlů suchých luk a pastvin jako např. modrásek lesní (Cyaniris semiargus), vřetenuška čičorková (Zygaena ephialtes), otakárek fenyklový (Papilio machaon). Vzácně byl zaznamenán výskyt modráska jetelového (Polyommatus bellargus). Pravidelně je zjišťován výskyt ohniváčka černočárného (Lycaena dispar). Na místech s řídkou vegetací byl zjištěn výskyt majky obecné (Meloe proscarabaeus). Z obratlovců patří k hojným druhům ještěrka obecná (Lacerta agilis), slepýš křehký (Anguis fragilis), vzácně pak také užovka hladká (Coreonella austriaca). Z ptáků patří k typickým druhů linduška lesní (Anthus trivialis) a v porostech jalovců hnízdící konopka obecná (Carduelis canabina).