Chráněné území leží mezi obcemi Dobrá Voda, Cyrilov a Jívoví, při hranici Borské a Velkomeziříčské pahorkatiny. Nadmořská výška se pohybuje od 550 do 610 m n. m. Najdeme zde jeden z největších komplexů mravenišť mravence Formica polyctena v České republice.
Podrobný popis:
Lokalita se nachází v Křižanovské vrchovině. Terén je zde poměrně svažitý a členitý. Na území se nachází několik nižších vrcholů. Svahy jsou exponované v severní, západní a jihozápadní části území převážně k západu, v jižní části k jihu a v části východní a jihovýchodní k východu. Územím probíhá několik údolí erozního původu. Geologickým podkladem jsou biotitické pararuly s vložkami amfibolitů, v okolí mají převahu ruly a žuly třebíčského masívu. Zdejší porosty náleží většinou do kyselých jedlových bučin, místy (především v okrajových částech) též mezi svěží jedlové bučiny.
Na území se vyskytuje asi 1100 hnízd lesních mravenců, druhu Formica polyctena. Mraveniště se vyskytují na světlejších stanovištích - podél cest, okrajů porostů, pasek, průseků, světlin, kotlíků po nahodilé těžbě atd. Často dosahují velké místní hustoty. Ke vzniku dceřinných hnízd v koloniích dochází především ve směru linií při nichž se nacházejí mateřská hnízda (podél cest, porostních stěn atp.). Mraveniště tvoří tzv. liniovou strukturu. Uvnitř porostů je nacházíme pouze v místech světlin. Jde o jeden z největších známých komplexů mravenišť těchto mravenců v České republice. V roce 2006 zde Český svaz ochránců přírody otevřel naučnou stezku dlouhou asi tři kilometry, na jejíž trase je umístěno dvanáct informačních panelů. Součástí chráněného území je i vlhká louka na místě bývalého rybníka Na hádce, kde byla nalezena vzácná kapradina hadilka obecná (Ophioglossum vulgatum), u které se jedná o jedinou recentně známou lokalitu na Českomoravské vrchovině, a chráněný prstnatec májový (Dactylorhiza majalis). V lesních porostech se nacházejí běžné druhy původních kyselých bučin, které jsou schopny přežívat v hospodářských smrkových porostech.