Blatná hráz se nachází v lesním komplexu mezi Želetavou a Čáslavicemi na Třebíčsku, východně od samoty Blatný, v nadmořské výšce 576 až 614 m. Jedná se o úzký pruh přípotoční olšiny s vtroušeným smrkem a s bohatou populací bledule jarní (Leucojum vernum) v úžlabí Šebkovického potoka směřujícího od západu k východu.
Podrobný popis:
Geologickým podložím jsou prekambrické přeměněné horniny, zejména migmatitizované silimaticko-biotické pararuly proložené pruhy kvarcitů. V nivě potoka jsou uloženy fluviální převážně písčitohlinité sedimenty. V deluviu lze předpokládat půdy ovlivněné zvýšenou resp. kolísavou hladinou spodní vody s rozvinutými projevy oglejení ve spodinách půdního horizontu. V potoční nivě převládají půdy výrazně hydromorfního typu – gleje.
Chráněná bledule jarní (Leucojum vernum) se zde vyskytuje ve své typické vegetaci - v přípotočních olšinách s převládající olší lepkavou (Alnus glutinosa) a vtroušeným smrkem ztepilým (Picea abies). Spolu s ní zde rostou škarda bahenní (Crepis paludosa), prvosenka vyšší (Primula elatior), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), sasanka hajní (Anemone nemorosa), ptačinec hajní (Stellaria nemorum), krabilice chlupatá (Chaerophyllum hirsutum) či zběhovec plazivý (Ajuga reptans). V sušších částech dominuje kapradina rozložená (Dryopteris dilatata), na prameništích a zbahnělých místech pak řeřišnice hořká (Cardamine amara) s pryskyřníkem plazivým (Ranunculus repens) a mokrýšem střídavolistým (Chrysosplenium alternifolium). Typický je i výskyt ostřice řídkoklasé (Carex remota) a o. prodloužené (C. elongata). Zoologický průzkum zde dosud nebyl proveden.
Území bylo v minulosti součástí rozsáhlého komplexu lesů. Pouze jeho západní část byla pravděpodobně v minulosti využívaná jako louka, která byla vzhledem k silnému podmáčení a méně kvalitní píci opuštěna a posléze zarostla náletem olše. Rezervace byla vyhlášena až v roce 2002. Nálet smrku se negativně projevuje v sousedství s pěstovanými smrkovými porosty, přemnožená černá zvěř vyrývá cibulky bledulí.