V roce 1940 nechává svratecký velkoobchodník Jindřich Bureš vystavět ve Svratce moderní penzion, který po dokončení v roce 1949 dostává jméno symbolicky odkazující na malířskou tradici města - "Mánes". Autorem návrhu je akademický architekt a významný představitel emocionálního funkcionalismu Karel Řepa.
GPS souřadnice: | 49°42'44.508"N, 16°2'13.772"E | Slohové období (hlavní): | Funkcionalismus |
|
Podrobný popis:
Od 20.let 20. století byla Vysočina oblíbeným místem turistů, ale i malířů, literátů, básníků, kteří zde tvořili svá nejvýznamnější díla. Svratecký velkoobchodník Jindřich Bureš oslovil tehdy již uznávaného architekta Karla Řepu, žáka J. Plečnika a stavba hotelu byla, i přes nevoli místních obyvatel, zahájena v roce 1939. Po stavebním útlumu v době 2. světové války se hotel dočkal slavnostního otevření až v červenci 1949. Majitelem hotelu se stal podnik Československé hotely. Hotel dostal jméno „Mánes“.
Hotel ve Svratce nepatří mezi nejznámější realizace Karla Řepy, tvoří však důležitý doklad jeho tvorby v době, kdy orientoval svou práci mimo své hlavní působiště - Pardubice. Na fasádách hotelu architekt efektivně využil estetických kvalit místních přírodních materiálů a jejich struktury. Plochy hrubého kamene a tmavého dřeva výrazně kontrastují s hladkou omítkou hmoty a těchto materiálů pak autor plně využil i při horizontálním členění jednotlivých podlaží. Jednoduchou hmotu hotelu, která je zakončena mírnou pultovou střechou, pouze v nárožích prolamují vpadlé balkóny. Spodní partie tvoří prstenec teras a schodišť. Přestože je na vzhledu stavby patrný vliv regionálního stavitelství, inspirovaný tradičními materiály, vymyká se okolní zástavbě ve všech směrech a svou vytříbeností architektonických forem ji několikrát převyšuje. Stavbu obklopuje zahrada upravená po vzoru anglického parku. Po celkové rekonstrukci byl hotel "Mánes" opět otevřen v roce 2008.