Přírodně krajinářský park pochází z doby kolem poloviny 19. století. Park leží v mírném údolí a významně se v něm uplatňují rybníky - dolní zvaný Židovský, prostřední Pivovarský a třetí horní rybník Starodvorský, který leží na hranici parku. Park ve 20. století kompozičně utrpěl.
Rejstříkové číslo KP: | 16898/3-3186 | GPS souřadnice: | 49°28'26.763"N, 15°0'1.814"E | Slohové období (hlavní): | Romantismus |
|
Podrobný popis:
Již v letech 1764-1783 byly západně od dnešního zámku jakési porosty, jejichž charakter neznáme. Tehdy dnešní budova zámku sloužila jako klášter. Mohly to být ovocné sady či zeleň charakteru meze. Ale byly tu již tři rybníky, tak jak je známe dnes. Roku 1785 byl klášter zrušen Josefem II. a budova začala sloužit jako zámek. V roce 1829 je plocha parku rozdělena na dvě části: dolní východní polovina u zámku měla patrně užitkový charakter ovocných sadů s produkční loukou a v zadní části byla mokrá louka. Na mapě z let 1877-1880 je již vidět park s cestičkami směřujícími od zámku a pivovaru ke Starému Dvoru a okružní cesta přes hráz Pivovarského rybníka k hrázi Starodvorského rybníka a odtud zpět k zámku. Dle stáří dochovaných dřevin usuzujeme, že park byl založen kolem poloviny 19. století. Část parku u zámku byla v dobách socialismu využívána vojenskou posádkou, dnes městským úřadem v Pacově. Armáda zde postavila účelové stavby skladištního typu. Dříve byla tato část oddělena neprůhledným oplocením, dnes kovovým tyčovým oplocením. V této části je zřetelně chybí více stromů, které by dotvářely sadovnickou kompozici. To vše způsobuje, že se vytrácí návaznost parku na zámek. Prostor u zámku dnes již nemá díky své oddělenosti, nevhodným stavbám a prázdnému prostoru charakter parku. Právě tímto prostorem však vede průhled na velmi starý habr (památný strom) a dál do porostů na severozápad. Další prokomponované části najdeme nad Židovským rybníkem a částečně i nad Pivovarským rybníkem. Střed louky nad Pivovarským rybníkem tvoří skupinka olší lepkavých. Na severním okraji byla za socialismu vysázena nevhodná výsadba jehličnanů (keřovité jalovce a borovice, stříbrné smrky). Okrajové porosty mají charakter lesa s převahou javorů a mohutnými starými jedinci modřínu z doby založení parku.